Napjaink szakkutatsa pldul sem a magyar mitolgia, sem az svalls kifejezst nem hasznlja szvesen, hiszen felkutatsuk lehetetlen feladatnak tnik. Relisnak csak azt tekinthetjk, hogy a honfoglalstl a keresztnny vlsig tart idszak hiedelem- s rtusrendszert prbljuk lerni.
Teljesen hiteles forrsnak jformn csak a rgszeti leleteket tekinthetjk, ezek azonban elssorban a temetkezs mdjra nyjtanak adatokat, a hozzjuk fztt magyarzat mr hipotzis.
A magyarok trtnelmnek e szzadairl szl klfldi tudstsok kzl is kevs tekinthet egyrtelmnek. A magyar rgszek, trtnszek s nyelvszek munkja sorn nha mintha egymsnak ellentmond adatok kerlnnek el.
Az ktsgtelenl bebizonyosodott, hogy a magyar nyelv az urli nyelvcsaldhoz tartozik, s legkzelebbi nyelvrokonaink az obi-ugorok. Ugyanakkor az is vilgos, hogy a magyarsg, amikor e hazba rkezett, nyelvrokonaitl mr igen rgen elszakadt, s kultrja ms fejldsi irnyban haladt, mint az urli nyelvcsaldhoz tartoz nyelvet beszl tbbi np. A honfoglal magyarok mveltsge a sztyeppei nagy llattartk kultrjnak jellegzetes jegyeit mutatta, a klfldi kortrsak npnket ltalban “trkk”-nek neveztk, a magyar nyelvben arnylag nagyszm a csuvas trk jvevnysz.
Azok a mvszeti emlkek, amelyek a honfoglal magyaroktl rnk maradtak, ktsgkvl a szasszanida mvszet hatst mutatjk. Ezeket az ellentmondsokat a trtnszek, rgszek, nyelvszek tbbfle mdon igyekeztek feloldani.
A magyarok krben a Krpt-medencben val megtelepedsk utn is lt az a tudat, hogy egyes csoportjaik nem jttek velk az j hazba, hanem keleten maradtak. Ha azonban a magyarsg tudta is a kzpkorban mg, hogy egyes csoportjai a rgi hazban maradtak, az urli nyelvcsaldhoz val tartozs tudata nem lt a magyarsgban, helyette krnikink a hun–magyar rokonsg krdseit feszegettk. Az avarokkal val kapcsolat krdse sem igen merlt fel a kzpkorbl szrmaz rsokban. gy e krdssel ms eurpai npek elbb foglalkoztak, mint a magyarok. A magyar nyelvnek az urli, fleg az ugor nyelvekkel val kapcsolatt mr Aeneas Sylvius Piccolomini, a ksbbi II. Pius ppa felvetette a 15. szzadban (egy veronai szerzetesre hivatkozva). Ez nem klnsen meglep, ha a klnbz szerzetesrendek keletre irnyul trt missziira gondolunk, amelyek lehetetlenek lettek volna pontosabb rteslsek nlkl.
A finnugor–magyar nyelvrokonsg gondolatt ksbb is felvetik klfldn, de a ltrt harcol magyarsg tudsai (br rszben ismertk a klfldi vlekedseket) Sajnovics Jnosig nem veszik figyelembe ezeket. Az els magyarorszgi tudomnyos nyelvszeti vlemnynek teht Sajnovics mvt tekinthetjk (Demonstratio Idioma Ungarorum et Lapporum idem esse, 1770).
Hiba tudjuk azonban, hogy a magyar nyelv szerkezetileg az urli nyelvcsaldhoz tartozik, ha nem ismernk olyan urli nyelvet beszl npet, melynek kultrja hasonl fejldsi fokon llott, mint a honfoglal magyarok, hiszen pldul a 18–19. szzadi urli vagy altaji nyelvet beszl npek vallsnak a 9–10. szzadi magyarsg vallsval val sszehasonltsa csak ktsges eredmnyeket hozhat.
Mi az teht, amit nmi bizonyossggal felttelezhetnk a honfoglal magyarok hitletrl? Az els, amit meg kell emltennk, hogy a magyarok ebben az idben mr ktsgtelenl ismertk a monoteisztikus vallsokat, st taln egy rszk fel is vette a keresztny, mohamedn vagy zsid vallst. (A Kazr Birodalom vezet rtege pldul abban az idben, amikor a magyarsg e birodalom keretei kztt lt, a zsidz vallst kvette.)
Mindamellett a f vallsi forma a honfoglal magyaroknl valsznleg a samanizmus lehetett. Az eltr vlemnyek ellenre az svallskutatk abban tbbnyire megegyeznek, hogy a honfoglal magyaroknak voltak smnjaik, s hogy ezek egy csoportjnak 511magyar neve a tltos volt. Azt azonban nem tudjuk, hogy a magyar smnok mennyire voltak differenciltak, voltak-e “fehr” s “fekete” smnok, pontosan mi volt a vallsi-trsadalmi szerepk stb.
Mg a vadsz, gyjtget arktikus urli npeknl a smn inkbb csak “mellkfoglalkozsknt” zte a smnkodst, mert abbl meglni nem tudott, a rtegezettebb trsadalm npeknl mr “ffoglalkozs” smnok voltak. Az ldozsbemutats is az tisztk volt. A. primitvebb kzssgekben az ldozatot tbbnyire a csaldf, a nemzetsgf mutatta be, a smn inkbb gygyt volt.
A magyar kutats nagy rsze elfogadta, kisebb rsze tagadta azt a feltevst, hogy a honfoglal magyarok hitrendszert samanizmusnak foghatjuk fel. Ha azonban felttelezzk, hogy voltak magyar smnok, akkor sem egyszer a feladatunk. A vallsetnolgiai sszehasonltst vgz kutatk tbbnyire azt nztk, hogy az ugor vagy a trks npek krben talljuk-e a rgi magyar smnhit prhuzamait. Azonban, mint mr az elbbiekben is szltam errl, a smn feladatkre gazdasgi-trsadalmi fejlettsg szerint is, regionlisan is igen vltoz.
Arra nzve, hogy mi volt a smnok szerepe, funkcija a Krpt-medencbe rkez magyaroknl, konkrt adat nem utal, gy e terleten csak elmletekre, tallgatsokra vagyunk utalva. Annyit tudunk, hogy a 13. szzad ta a varzslk egyik magyar neve a tltos volt. Az is bizonyos, hogy a msodik vilghborig mg ltek a magyar falvakban tltosoknak nevezett szemlyek. Ezek szerepkre azonban a fennmaradt trtneti adatok szerint a szzadok folyamn nagymrtkben vltozott, s a 20. szzadi tltosok egyik f funkcija mr az idjrsrt val viaskods. Ennek ellenre a magyar tltosokra vonatkoz jelenkori hiedelmekbl igen sokat megtallunk a szibriai npeknl is: a tltosok rvlst, azt, hogy fls csonttal vagy foggal szletnek, viaskodnak egymssal stb.
Feltehetleg a rgi smnfunkcik egy rszt ltjk el a magyar falvakban ma is mkd halottltk, akik tudomnyukat szintn ltalban transzba ess sorn sajttjk el (Diszegi V. 1956; Barna 1981c).
Arrl viszont nincs tudomsunk, hogy a tltosok feladatkrbe tartozott-e az ldozatbemutats. Nincs ugyanis okunk ktsgbe vonni a kzpkori krnikknak azt az lltst, hogy a magyarok lovat ldoztak isteneiknek. A lldozat az urli s altaji npeknl egyarnt ismert volt, s a legrtkesebbnek a fehr szn lovat tartottk. Ez egybknt nem volt msknt tbb, indoeurpai nyelvet beszl npnl sem.
Nem tudjuk azonban, hogy milyenek voltak azok a szellemlnyek, melyektl a tltosok (vagy ms nven nevezett varzslk) tevkenysgk sorn segtsget vrtak. Mg annyit sem tudunk, hogy mennyire volt differencilt a termszetfeletti lnyek vilga, pozitv s negatv funkcijuk elvlt-e, vagyis dualisztikus szellemvilg ltezett-e. A munkt klnsen megnehezti, hogy a termszetfeletti lnyek nmenklatrja legtbbjnek – amennyiben nevk nem eurpai klcsnsz – alig van biztos etimolgija. ltalban a nphit terletn a trks nyelvi kapcsolat jobban bizonythat, mint a finnugor. Trk eredet pldul a bbjos, srkny, boszorkny szavunk, mg az Isten s rdg, bjt, lidrc szavunknak nincs biztos etimolgija.
A samanizmus elvlaszthatatlan az animizmustl s attl az elkpzelstl, hogy az embernek tbbfle lelke is van. Nyelvrokonainknl a plurlis llekhit szkincse szzadunkig megtallhat volt, mg a magyar nyelvben csak a rgisg rizte meg a szervllek, letllek stb. felttelezett nevt (Szendrey . 1946; Pais 1975).
A magyarok hittek a tlvilgi ltben, ezt a keresztnysg eltti srok mellkletei ppgy bizonytjk, mint kzpkori krnikink nhny adata, pldul a Lehel-monda. Honfoglals kori srjaink egy rszben lovas temetkezst tallunk, s tbbnyire nem az egsz lovat tettk a srba, hanem csak a koponyt, lbszrcsontokat hagytk a l brben. A halottat gyakran lbval keletnek helyeztk a srba. Egyes srokban halotti arcleplek nyomt talltk.
Tbb hiteles hradsunk van arrl is, hogy a rgi magyarok hittek az llatstl, totemstl val szrmazsban, s valsznnek tnik a honfoglal magyarok exogm hzassgi rendszere is (Gunda 1957).
Ms krdsek mr inkbb vitatottak. Trtnszeink egy rsze felttelezi, hogy a honfoglal magyaroknl mg fennllott a szakrlis fsg, illetve ketts fejedelemsg s a kirlyls intzmnye, ms trtnszek azonban gy gondoljk, hogy a Krpt-medencbe val rkezskor ez mr csak emlk volt (Gyrffy Gy. 1959; Czegldy K. 1947).
Nem tudjuk, hogy a honfoglal magyarok isteneiket vagy az elhunytakat, sket brzoltk-e vagy sem. ltalban a keresztny trtk ritkn szlnak isten-kpmsokrl, ezek teht klnsen nagy szerepet nem jtszhattak a magyarok kultrjban, br pldul a trt Gellrt pspk emltett “szkta blvnyokat”. Mr Ipolyi Arnold is ezeket a blvnyokat elhunyt sk kpmsnak tartotta. Az sem tisztzott, hogy a honfoglal magyarok srjaiban fnnmaradt trgyakon (pl. az vvereteken, tarsolylemezeken) lthat llatbrzolsok kapcsolatban vannak-e a totemizmussal vagy sem. Az felttelezhet, hogy egyes ragadoz madarak klns tiszteletben rszesltek (amit a Turul-monda is igazolni ltszik).
A magyar svallskutatk – elssorban a rokon npek vilgkpe s a jelenkorban gyjttt anyag nyomn – megksreltk a rgi magyar kozmognit is rekonstrulni. Erre azonban megint nincs konkrt pogny kori vagy kzpkori adatunk. Egyes csoportos temetk utalnak arra, hogy a halottak vilga “fordtott” vilg volt. Lszl Gyula pldul a honfoglals kori srok alapjn felttelezi, hogy a sr elrendezse annak az elkpzelsnek felel meg, miszerint a halottak vilga “fordtott vilg”, teht a frfiak, akik letkben a lakhely jobb oldalt foglaltk el, bal oldalra kerltek a srban – s fordtva (Lszl 1944).
Diszegi Vilmos – klnsen utols alkoti peridusban – sokat foglalkozott a felttelezett magyar kozmognival, a vilgfval, a smnfval, a vzszintesen rtegezett vilg elkpzelsvel, amelyeket a vilgfa kt ssze (Diszegi V. 1967a; 1969). Klnsen a “holdas, napos vilgfa” keltette fel rdekldst, s ennek tovbblst kereste pldul a Srrt dsztmvszetben, hiedelmeiben.
Dienes Istvn felttelezse szerint a honfoglal magyaroknl a holtak birodalma nyugat fel esett. Az g kupoljt a sarkcsillagnl fogva a vilgoszlop tmasztja al (Dienes 1975: 96). E pldkat mg folytathatnk, de szinte nincs mr ki nem mertett forrs (nyelvrokonaink vilgkpe, a rgszeti tanulmnyok, recens mvszeti alkotsok, mesk, balladk stb.), amellyel ne prblkoztak volna a kutatk (termszetesen nyelvszeket is belertve). Valjban azonban alig jutottunk tl azon, amit mr Ipolyi Arnold is tudott e krdsrl.
Ugyanezt mondhatjuk az gitestekkel kapcsolatos kpzetekrl s rtusokrl – mr Ipolyi is oly sokat remlt csillagneveink magyarzattl, s e krds azta is a kutats trgyt kpezi.
A klfldi kortrs forrsok nhnya azt lltja, hogy a magyarok tzimdk voltak, 513ez szintn nehezen interpretlhat llts. – Amint ltjuk teht, a pogny magyarok vallsrl tulajdonkppen keveset tudunk; hiszen az rsos kzpkori emlkek ltalban egyhzi szerzk mvei, akik mindent megtettek, hogy a pogny vallsra vonatkoz emlkeket elhallgassk, illetve kdstsk. ppen ezrt az svalls e krdsnl elssorban a komparativista mdszerre tmaszkodtak a magyar kutatk, illetve a kzpkori krnikk egyetlen adatbl igen ellenttes kvetkeztetsekre jutnak.
A honfoglal magyarsg a keresztnysg felvtele eltti idben is mr rtegezett volt, azonban hinyos adataink csak nehezen adnak lehetsget arra, hogy az egyes rtegek hiedelmeit s rtusait egymstl elklntsk. Br termszetesen a gazdag srlelettel elltott srok az elkelbbek, a gazdagabbak srjai, s klnbztek a kznpi sroktl. |