AZ JSZAT MOZGSTECHNIKJA
rta: Gunter Stangl, fordtotta: dr. Simon Zoltn
Elszr is meg kell neveznnk azokat az alapelveket, amelyeket a mozgs tantsakor figyelembe kell venni. Ezek teht:
- a (sport) mozgsok Iehetleg egyszerek legyenek,
- a mozgs lehetleg knnyen megismtelhet legyen,
- a mozgs minl kevesebb hibalehetsget engedjen meg,
- a mozgs lehetleg kevs erfesztssel legyen vgrehajthat,
- a mozgs lehetleg ne okozzon krosodst a szervezetnek,
- a srls veszlye lehetleg csekly legyen.
Tekintettel arra, hogy a sportolk anatmiai felptse klnbz, csupn az idelis mozgsfolyamatot mutatjuk be. Ezeket az idelis esetre vonatkoz szablyokat a sportol egyedi tulajdonsgait figyelembe vve kell alkalmaznunk.
1. Fellls.
Hogy a gerincoszlop elcsavarodst elkerljk s lehetsg szerint vllunk vonalban legyen, a legegyszerbb az, hogy zrt llst foglaljunk el. Ez egyben azt a problmt is megoldja, hogy a lbfejnk ltal bezrt szg mindig azonos maradjon.
Ezen a helyen szeretnm dr. Thein szavait idzni, aki az elcsavarodott gerincoszloppal kapcsolatban az albbiakat mondta: “Bizonyos ideig szmos jsz a rossz s kicsavart tarts (stlus) ellenre kivl eredmnyt r el. Aztn hirtelen elhasznldsi jelensgek lpnek fel, amelyek az jszt kedvenc sportja teljes feladsra is knyszertheti. Jllehet azonban nhny idsebb jsz nagyon sok rmet tall a versenyzsben.
2. Kz elhelyezse az idegen.
Az ideg az els ujjperc hajlatban vagy egy kicsit mg a kzhez kzelebb legyen! Nha a nem megfelel tab (ujjvd) hasznlata miatt ez egyltaln nem lehetsges.
3. Az jat tart kz.
A kzkzp csontjain t a nyomst kzvetlenl az orscsont vegye fel. Maga a kz semmifle nyomst nem vesz fel, az ujjak teljesen lazk maradnak. Normlis esetben semmifle klnleges fogsvltoztatsra nincs szksgnk.
4. Testtarts.
Miutn keznket elhelyeztk az j markolatn, (az j ekzben ferdn a lbak kztt van) testnket kiegyenestjk (nha ez problmt okoz) a medencnket egyenes llsba hozzuk, a gerincoszlop kiegyenesedve, a vllak leengedve, a mellcsont kiemelt helyzetben. Ezek utn fejnket a cltbla fel fordtjuk amennyire az a lvshez szksges. Ajnlatos, hogy a fejnket lehetleg jl, nagy szgben fordtsuk el, ugyanakkor a fejtarts ne okozzon grcst. A trdek lazk maradnak.
5. A karok felemelse.
Ms izleteinkkel ellenttben vllunknak az a tulajdonsga, hogy itt semmilyen megfelel csonttmasz nem tallhat. Az egybknt egyenetlen felkarcsont vgzdsnek felvtelre a lapocka, a kulcscsont s bonyolult szalagok hlzata szolgl. Tekintettel arra, hogy a vll oldallrny nyomsnak nem kpes tlzottan ellenllni, nagyon fontos az, hogy fiziolgiailag optimlis llst vegynk fel. Ezzel kell elrni, hogy az jat tart kart stabilan lehessen tartani, azzal egytt, hogy ez a tmaszunkat semmilyen mdon ne befolysolja.
Az jtart kar helyes llsra vonatkoz j elgyakorlat a kvetkez: A knykt oldalirnyban pontosan a vllunk magassgba emeljk, gyelve arra, hogy a vll lehetleg alacsonyan maradjon. Ezutn keznket pontosan a nyakunk al, kinyjtott ujjakkal a mellkasra helyezzk. Most az alkarunkat knykbl elfordtjuk s az ily mdon a felkar meghosszabbtsa lesz. Felkarunk megtartja eredeti helyzett. A kzfejet - nyjtott ujjakkal - gy forgatjuk el, hogy a hvelykujj hegye kb. 10 cm-rel magasabb legyen a csuklnl. Ez azt felttelezi, hogy a csuklnkat teljesen kinyjtjuk, az ujjbegyek pedig a kisujjhoz kpest 45 fokos szgben cskken vonalat kpeznek.
Ellenrzsknt knyknket ismt behajlthatjuk. Annak majdnem vzszintesen htrafel kell mozognia. A karunkat semmilyen esetben sem szabad befel fordtani. Ahhoz, hogy ezt a kartartst az j felemelsekor knnyen megtalljuk, azt tancsoljuk, hogy a karunkat ne fgglegesen alulrl, hanem ellrl ferdn flfel mozdtsuk. A nehzsg abban van, hogy a felstestnk elzek szerint felvett helyzett ekzben ne vltoztassuk meg.
A msik (hz) karunkat ezzel egyidejleg felemeljk, ily mdon ez a knyknk is vllmagassgig emelkedik. Szmos jsz mr ebben a helyzetben is jelents mrtkben feszti jt, ami azonban gazdasgtalan. Mindenesetre meg kell ksrelnnk, hogy csak annyi feszltsget ptsnk fel, amennyi a kezek elhelyezkedst nem vltoztatja meg.
A helyes fogs (markolati) belltsra szolgl prblgatst el kell kerlnnk, mivel az felesleges erkifejtst okoz. Karjaink felemelsvel a lvs elkszleteit lezrtuk. Az utols ellenrzs dnti el, hogy az eddigieket (a lvs felptst) meg kell-e ismtelnnk vagy a mozgsfolyamatokat tovbbvihetjk.
6. Az j kifeszitse.
Nagyon lnyeges, hogy az j kifesztse a hts vllzmok s a lapocka segtsgvel trtnjk. Ha a hzkar kzfeje s a hozztartoz alkar optimlisan laza, akkor elszr a hzkzfej oldalirnyban tr ki a vonalbl, majd vben az llhoz visszatr.
Ehhez az jat tart kzben az j egy kicsit elfordul, de ezen a mdon a bicepsz izom aktivlsa jl elkerlhet. llandan szem eltt kell tartanunk, hogy a vllak s a gerincoszlop derkszg “T" alakot kpezzenek. A problma abban ll, hogy milyen magasan legyen a hzkar knyke.
Alacsonyan lv knyk esetben a hzkar nagy rsze a gyrsujjra jut, mg magasan lv knyknl a hzer hangslya a mutatujjra kerl (az ennek megfelel tlterhelsi jelensgek fellpsvel!) Az alkar s a kzfej optimlis ellaztsa majdnem mindig magtl a helyes pozci felvtelre vezet. A laza tarts elrshez az is fontos, hogy a hvelykujj s a kisujj is egszen laza maradjon.
7. A horgonyzs.
Az j megfesztse sorn a fej egyenes tartst megrzi. Sem az ideg fel, sem az idegtl nem mozdul el. Az ideg llhoz trtn hozzrse utn esetleg egy kis dnts szksges ahhoz, hogy az orrkontaktust megteremthessk. Az orr az ideget csak egszen knnyedn rintheti, gy mindig azonos szget rhetnk el.
8. Htizmok.
Termszetesen a vll hts izmai vgzik az j kifesztst, a horgonyzs utn a feszltsg egszen tudatosan a htizmokra megy t, azok az izomcsoportok is aktivizldnak, amelyek a lapockkat egyms fel mozgatjk. Fontos, hogy az j kifesztse egszen az oldsig folyamatos legyen. A kattint pontos belltsa a j vonal s a tiszta olds elrse rdekben igen fontos.
Ennl a pontnl lehetsges a msodik ellenrzs. Ha nem sikerlt a megkvnt feszltsget megteremtennk vagy valami ms korrekcit kellene vgrehajtanunk, akkor annl a pontnl ksedelem nlkl vissza kell eresztennk s rvid sznet utn a lvst jra el kell ksztennk.
9. Clzs.
Mivel a hzs folyamn a clgmb a srgba mutatott az egsz folyamat alatt nem sokat trtnk el a cltl. Az j megfesztse utn most nem kell sokat korriglnunk ahhoz, hogy a clgmbt az ideg ltal vetett rnyk figyelembevtelvel pontosan a clra lltsuk. A clzs nem tarthat sokig, mert ez a fzis a lvs leginkbb fraszt szakasza. Ezenkvl a mozgs folyamatossga is megszakadna, valamint a feszltsgviszonyok is felborulhatnak meglls esetn.
10. Az olds.
A clzs utn a htizmok feszessgt mg egyszer ellenrizni kellene Egy pillantsnyi figyelmet arra is szentelhetnk, hogy vajon a kzfej s az alkar laza-e.
Az ujjak elengedik az ideget anlkl azonban, hogy elzleg brmifle “visszaengeds", csszs trtnt volna. Ha a feszltsg helyes volt, akkor a htracsapds nem trti el a kezet a fejtl. Ha valaki a ht- s az ujjizmait egyszerre tudja ellaztani, akkor trtnik “holt-olds” (dead release) vagy ms nven mozgs nlkli olds. Ha az ujjizmok lazulnak el elszr, akkor a kz az arc mentn a nyak irnyban mozdul el.
Az jat tart kz teljesen laza marad, ily mdon az ij teljes mrtkben szabadon mozoghat. fontos az jat tart kz lvs alatti stabilitsa.
11. Kvets.
Kzvetlenl a vessz kilvse utn a testtartsunk vltozatlan marad. Ezltal knnyen elkerlhetjk az utn nzst, valamint azokat a hibkat, amelyeket az jat tart kar megmozdulsa okozna. Mindenek eltt azonban a mozdulatlan testtarts alkalmat ad arra, hogy mozgsunkat ellenrzzk (a hibkat felfedjk). Az jat tart kar inkbb htrafel trhet ki, de semmikppen sem elre, az jsz mellkasa fel.
Vilgos, hogy sok jsz egyni anatmiai adottsga a fentebb lert idelis mozgsfolyamat vgrehajtst egy vagy tbb ponton kivitelezhetetlenn teszi.
Msrszrl azonban testnk edzsvel (er, mozgkonysg) kedveztlen adottsgaink hatst bizonyos fokig kijavthatjuk. A szban forg problmk megoldshoz az edz s a sportol tapasztalatai megmutathatjk a kiutat s nmi ksrletezs is segithet a helyes mozgsforma kialaktsban. |