ismeretlen szerz
Az jvlasztsrl
Melyik madr szebb? A hja vagy az lyv? Melyik az gyesebb vadsz? A rka vagy a nyest? Mindegyik a maga terletn a legjobb. Minden jnak megvan a maga gazdja, akinek a kezben a legjobb lesz. Legalbbis a gazdja szmra.
Nincs teht legjobb j. A j jat azonban mgis fel lehet ismerni. Az jvlasztsnl szmos szempontot figyelembe kell vennnk.
kor s nem
fonter
hatkonysg, gyorsasg
az j anyaga
elfesztettsg
a felajzs magassga
a szarvak
a kifut
hzshossz
kor s nem
Kicsiknek kicsi j dukl. A hzer itt klnsen fontos. Nem szabad ers jat adni gyerekek kezbe, mert nemcsak hogy feleslegesen hamar elfradnak s feladjk, hanem egyoldalan s flslegesen is terheljk ket. jat akkor adhatunk a gyerek kezbe, ha mr kpes arra, hogy az j megfesztshez szksges sokfle mozdulatot sszehangolja s megrtse, rezze. Ez – tbbgyermekes gyakorl apaknt tapasztalom - krlbell 3-4 ves kor, de ekkor mg messze van az nll lvstl, viszont mr kivitelez egy-egy szp hzst a kicsi. tves kor tjtl mr egsz gyes s nll lesz a gyerek ebben is. Ebben a korban termszetesen mg vletlenl sem szabad erltetni az jszatot, inkbb hagyni kell, hogy kedvre rohangljon a drgn megvett jjal – persze vesszk nlkl - s nha ljn egyet apa vagy anya cltbljra egy mterrl. Ekkortjt 12-15 font hzer nagyon sokig, vekig elg.
Nagyobb gyerekeknek s flkamaszoknak 25 font mr nem rt, de egyes jtpusokbl a 30 font sem sok. A felgyelet minden korban fontos, mondhatnm, fontosabb, mint az j. Az j hivatalosan sporteszkz, de minden jfeszt tudja, hogy valjban egy igen hatkony fegyvert tart a kezben. A gyermekek ebbe mg inkbb belelik magukat, de jobb, ha nem hagyjuk nekik kiprblni ezt.
jban a hlgyek sem szoktak 30-35 font fl menni, de ez sem klszably. Bevallom szintn, nem tudom a hlgyeknek mi a fontos igazn. Elg sok jsz hlgyet ismerek s a legklnflbb jakkal lnek.
Az igazsg persze az, hogy legtbbszr nem k maguk vlasztjk ki az els jat, hanem az letk prja veszi meg nekik, gondos mrlegelsek utn. Pedig, megfigyeltem, hogy a Hlgyek brmilyen jjal kpesek jl lni, mert valahogy nem zavarja ket az a sok klssg, ami az igazi frfit a vgletekig lebntja s elvonja a figyelmnket magrl a lvsrl. Mi frfiak pontosan tudjuk, hogy mitl idelis az j s ezt el is vrjuk az junktl. Amennyiben nem olyan, akkor kpesek vagyunk katasztroflisan lni, csak hogy igazoljuk nmagunkat. A hlgyek viszont kpesek ltvnyosan nem trdni ezzel s ennek kvetkeztben mogyorfa jjal s bkkfa tiplivel is kitnen meglvik a clt. Egyesek valszn a hztartsi eszkzk brmelyikvel is kpesek ugyanerre…csak mg nem prbltk.
A Hlgyeknl valszn klnsen igaz: a j j az, amelyik tetszik.
fonter
Ers embernek ers jat! Azaz, mindenki a maga erejhez mrt jat vegye meg. Kiprblsnl nem szabad elfelejteni, hogy, amit a boltban egyszer sikerl kihzni, azt a gyakorls sorn szzszor is ki kell tudni. Az jszat lnyege nem az erdemonstrci, hanem a cl meglvse. A versenyt ltalban nem az nyeri, akinek a legersebb ja van.
A fonter nmagban nem jellemzi az jat. A fonter a hzert jelenti, azaz megtudjuk belle, hogy mekkora er kell ahhoz, hogy (ltalban) 28 colra kihzzuk az j hrjt. Egyes esetekben, pl. Kassai jaknl ez 30 colon van megadva vagy gyerekjaknl 24 colon. Ennyi s nem tbb.
Amit nem tudunk meg belle az az, hogy az j ebbl mennyit kpes tadni a vessznek, vagyis a fonter nem mutatja meg, hogy milyen hatkony az junk. Mrsi eredmnyek alapjn bizonythat, hogy 10 font klnbsg esetn is elfordul, hogy a gyengbb j gyorsabban indtja el a vesszt, nagyobb energit ad t. Az eredmny: ugyanolyan tvolsgon a vessz kevesebbet esik, a clzs knnyebb s biztosabb.
Vsrlskor mgis ez az egyetlen kiindulsi adatunk, mert ezt a legknnyebb megmrni, st, ez elg nagy biztonsggal elre kiszmthat a karok anyagbl, hosszbl, vastagsgbl stb.
Ugyanolyan jbl sem lesz a 10 fonttal ersebb ugyanannyival gyorsabb, mivel termszetesen nem lineris az sszefggs a hzer (a karban trolt energia) s az energiatads kztt. Mgis, ltalban elmondhat, hogy az tlag frfiember 40 fontot knnyedn megzabolz, hlgyek valamivel kevesebbet, de a klnbsg nem lnyeges, ltalban 5 font. Lovasjszok gyengbb jakkal is jl elvannak, mert ott a kezelhetsg jobban szmt.
Vadszatra hasznlt jaknl alapfelttel, hogy a hzer legalbb az 50 fontot el kell rje. jabb pldja annak, hogy a trvnyhoz a legknyelmesebben ellenrizhet adathoz igyekszik nylni, ami nem a valsggal, hanem az adminisztrcival van kies sszhangban. Nem is beszlve arrl, hogy a trvnyt olyan valakik alkottk, akik nem vettk a fradtsgot, hogy az jak tpusai kztt klnbsget tegyenek.
hatkonysg, gyorsasg
Az a kvnatos j, amelyik ugyanolyan fonter mellett a legnagyobb kezdsebessget kpes adni a vessznek (s mg jl kezelhet marad).
Ezt a tulajdonsgot szmos sszetev hatrozza meg.
· a hzer · az j anyaga s annak rugalmassga · a karok kialaktsa, elfesztettsge, burkolata · a szarvak llsszge, hossza, szlessge · a felajzs magassga · a kifut kialaktsa a markolaton · a lehetsges hzshossz
Ezek sszhangja adja ki az jat.
Az j anyaga
Jelen pillanatban, az alapvet ptstechnika alapjn hromfle tradicionlis jat klnthetnk el.
A legleterjedtebbek s legtbbszr a legolcsbbak a mgyanta jak. A kar anyaga teht manyag. Ezek legtbbszr brrel bevontak, gy maga a kar anyaga nem ltszik. Az j paramtereit a felhasznlt mgyanta tulajdonsgai hatrozzk meg. Ezek az jak ignytelenek, krnyezeti paramterekre kevsb rzkenyek, mindamellett jl hasznlhatk, a manyag rzs csak ritkn trsul hozzjuk.
Egyel ignyesebb kivitelezs a laminlt j. Ez az skhz egy lpssel kzelebb van. Rendszerint (dupla) fa magra laminlt mgyanta rtegeket jelent. A fa mag leginkbb kris s juhar szokott lenni, egzotikumok elfordulhatnak. A laminlt rtegek sokflk lehetnek, az egyszer vegszllal erstett gyanttl a misztikus homlyba burkoldz TRH-ig minden. A lamintumok feladata, hogy az nhoz s a szaruhoz hasonlan az j htoldaln kifeszljenek, mg a hasoldaln sszetmrdjenek s oldskor visszalkjk vagy -hzzk a kart eredeti helyzetbe. A fa mag ltalban csak a hordoz tmasztk szerept tlti be.
A legkifinomultabb hagyomnyrzk szmra elrhet az eredeti n-fa-szaru rtegzds, eredeti technikval s anyagokkal kszlt, kompozit j. Az ruk nem sokban klnbzik egy rtkes rgszeti lelettl, mondhatni eszmei a tbbi tpushoz kpest. Vrhat a cskkens.
A drgasg oka az anyagigny. Az ilyen j autentikus ragasztanyaga a tokhal enyv. Nlunk a Vaskapu elkszlte ta nagyon kevs ilyet fogtak (a viza s a kecsege pl. tokhal fle), beszerzsi helye jelenleg elssorban a volt Szovjetuni orszgai. Knban cpa szhlyagbl is fznek ilyen ragasztt, gy ltszik a porcoshalak szhlyagja az idelis.
Az j hasnak szarulemezt megfelel szarvbl, tlkbl kell kivgni. Jelenleg a legelrhetbb a vzibivaly szarva, melyet szintn importlni kell. Termszetesen ms tlkk is megfelelek. rdekessgkpen megemlthet, hogy a magyar szrkemarha tlke, ebben a tekintetben nem a legjobb alapanyag, de honfoglal eleink valszn nem is pont ezzel a fajtval bbeldtek bejvetelkkor, ezt a fajtt vlheten a kunok hoztk be.
Az n, szerencsre itthon is rendelkezsre ll. Legjobb a legalacsonyabb zsrtartalm szarvasn, de ms is megteszi. Az inakat ltalban a leghosszabb, csnkfeszt inakbl nyerik ki. Az inak elksztse babra munka, zsrtalantani kell ket, ki kell ztatni, szlakra bontani, felrakni stb.
Ezekkel az jakkal tbb a kzimunka is, elksztsket nehezebb sablonoss varzsolni s az egyes fzisok is elg nagy hozzrtst s odafigyelst kvnnak.
Egyb anyagok is elfordulnak. Ismeretsgi krmben megfordult mr fderlapbl kszlt j is, ijeszten hangzik, de gyakorlatilag elpusztthatatlan. A mgyanta mellett kezd teret hdtani a karbon is, de egyenlre, ra miatt a tradi kategriban nem jellemz.
A karok brbortsa sok jnak hagyomnyos ke. rzkeny anyagoknl indokolhat, de minden esetben levesz az j hatkonysgbl. A bortatlan jak kztt vannak a leghatkonyabb fegyverek (Szimeiszter tatr, Grzer TRH-k stb.)
elfesztettsg
Az elfesztettsg alatt a karok elrehajlst rtjk az j leajzott llapotban. Minl meredekebb a szg, azaz minl jobban elrehajlanak a karok, az j annl inkbb “C” alak, teht elfesztett. Az elfesztettsg kvetkeztben a karokban nagyobb energia troldhat, gyorsabb lesz az j.
A tlzott elfesztettsg azt eredmnyezi, hogy a felajzsnl egy vatlan mozdulattal knny kifordtani a kart. Rosszabb esetben ez oldskor is bekvetkezhet. Teht ersen elfesztett j kezdknek nem val. Felajzsukhoz indokolt az ajzszj hasznlata. Az elfesztettsg maximlis mrtkt a felhasznlt anyag s annak vastagsga is meghatrozza. Egyes jak annyira ki vannak hegyezve, hogy bizonyos fonter felett az anyagfeszltsgek miatt garantlt a rvid lettartamuk.
A mai gyrtk rendszerint biztonsgi formkra trekszenek, az elfesztettsg mrtke, egy-kt kivteltl eltekintve csekly. A rgi jksztk azonban ersen elfesztett jakat ksztettek, egyes tpusok (trk, kipcsak) szinte karikba hajlottak leajzskor.
a felajzs magassga
A felajzs magassga a markolat bels oldala s a hr tvolsga felajzott jnl. Jelentssge tbbfle. Minl kzelebb van a markolat a hrhoz, elvileg annl tovbb hzhat az j, annl tbb energia trolhat benne s annl tovbb kpes a hr maga eltt tolni a vesszt gyorstskor. Ez azonban csak akkor igaz, ha az j vgig gyorsul, klnben a vessz mg az eltt elhagyja a hrt, hogy az visszatrne eredeti magassgba.
A msik jelentssge, hogy a szksges vessz hossza ezzel a holt tvolsggal rvidebb lehet, amennyiben az elfesztettsg megfelel. A rvidebb vessz rendszerint merevebb s knnyebb is lehet, teht gyorsabb s pontosabb. A markolat s a hr tvolsgnak cskkentst a markolat htra helyezsvel lehet elrni, pl. a valdi ketts halmot mutat jak esetben ilyesmi a helyzet.
a szarvak
A szarvak a pusztai jak hatkonysgnak forrsa. A szktk apr jra hogyan kerlt a ksbbiekben szarv, n nem tudom. Az viszont bizonyos, hogy a pusztai jakat elssorban lovas npek hasznltk, lovon pedig a nagy mret nem elnys. A szarv ppen azt teszi lehetv, hogy a plusz erkart biztostva, kisebb mrettel is ugyanolyan hatkony lehet az j, mint az embermagas hosszjak vagy botjak.
A szarv mrete s szge meghatrozza az j paramtereit s az elfesztettsg mrtktl fggen megadja a felajzott j formjt is. A szarv gy viselkedik, mint egy emel. Hzskor fokozatosan htra feszl, majd oldskor elreblint s plusz gyorstst ad az jnak. Szerencss esetben, a kihzs vgn hasonl hats lp fel, mint a csigs jak excenternl, mg ha nem is olyan kifejezett.
A szarv akkor j, ha minl knnyebb s vkonyabb, hogy ne lasstsa az jat, az energia ne a szarv mozgatsra fordtdjon. A tl szles szarv, a beakasztott flek flsleges feszlse miatt, lasstja a hrt az eredeti helyzetbe val visszatrsben. Rosszul tervezett jaknl elfordul, hogy a vessz sokkal elbb elhagyja a hrt, mint, ahogy a hr (s a szarv meg a kar) az eredeti helyzetbe visszatrne, azaz a gyorsts utols fzisban valami lelasstja a visszatrst s az j nem kpes tadni a karokban trolt energit.
Elfordul az is, hogy az amgy j szarvlls jhoz tl szk fllel elltott hrt alkalmazunk, mely a szarv htuljban tl korn megakadva eleve nem engedi, hogy a szarv teljes ton munkt vgezzen. Nagyobb fllel elltott hr sok esetben segthet ezen. Vigyzni kell, mert a tl nagy fl elidzheti azt, hogy a hr elre lecsszik a szarvrl s az j slyosan krosodhat.
Ersen elre blint szarvaknl vagy nagyon elfesztett jakon hrnyerget alkalmaznak, ami a szarv hts oldaln, kzpen megvezeti a hrt, nem engedi azt a karok mellett elre csszni s az jat kifordulni. Kzs megegyezs alapjn kln kategria a hrzsmoly, amelynek a feladata, hogy pl. az eredeti knai s mongol jakon a kln flekbl s hrbl sszecsomzott jhr csomjt a szarv tvnl altmassza, vva az jat a csom ostromtl. Ilyen jakon nem is felttel az elre blint szarv.
A szarvak oldalt nha szaruval vagy csontlapokkal erstik. Ez vkony szarvaknl indokolt lehet, azonban legtbbszr csak dszt elem.
a kifut
A kifut az jak markolatn elhelyezett kis tmasztk, mely altmasztja a vesszt anlkl, hogy kzzel hozz kellene rnnk. lland, biztos kifutst biztost. Ez a kis eszkz pusztai jakon tilos. Azrt mgis elfordul, de nem tmogatand!
A rvid elzmnyek utn hozz kell tenni, hogy szoks a markolatra csont, szaru (mr poncolt fmet is lttam) bettet rakni. Ezek azonban nem emelkednek ki a markolat skjbl. Amennyiben mgis kiemelkednek nagyon fontos, hogy ne legyen rajtuk semmilyen perem (sajnos ilyet is ltni), mert az szt fogja vgni a vesszk bandzsolst. Ezek legfbb rtelme, hogy a kifut vessznl kemnyebbek s a vessz gy nem koptatja a szpen polrozott ft. lltlag a kifuts is gyorsabb rajta, melyet nemes egyszersggel marketingnek mondhatunk. A sima lakkon pp olyan gyors, nem is beszlve arrl, hogy ezek a lapok gyakran maguk is a lakkrteg alatt vannak.
A kifutsnl az azrt lnyeges, hogy ne a markolat bandzsolsn fusson ki a vessz. Annak egy vge lehet csak, elkopik a bandzs. Ezen fell, a bandzs tnyleg lasstja a vesszt.
hzshossz
Nagyon fontos krds! a ksztk mindig megadjk, hogy milyen hosszon hzhatjuk ki az jat a krosods veszlye nlkl. A sajt hzshosszt mindenki megmrheti j nlkl is. Kinyjtja az jtart kezt s a msikkal gy tesz, mintha maximumot hzna, s valaki megmri a tvolsgot a kt keze kztt. Ennl rvidebben hzhat jat senki ne vegyen magnak.
A klnbz hzsmdok hzshossza is eltr. Kezdk j, ha tudjk, hogy a mediterrn hzs valamivel rvidebb, mint a mongol. Ezen kvl sokfle ponthoz lehet hzni, kinek-kinek zlse szerint. llhoz, orrhoz, archoz, vllhoz, mellhez, (kisgyermekek flhz).
Az jak jellegzetes tulajdonsga a felkemnyeds, mely a hzshosszal sszefgg. Az j felkemnyedse exponencilis s fokozatos kifesztsnl eljut egy olyan pontra, ahol azt mondjuk, hogy fal van az jban. Innen tovbbhzni mr csak arnytalanul nagy energia rn lehet egsz a trsig.
Az jak fonterejt tbbnyire 28 colon adjk, meg. A legtbb ember pusztai jval azonban ennl tbbet hz. A 28 colon 40 fontos j extrm esetben akr 50 fontoss is vlhat 31-32 colon. Az a j j, aminek a felkemnyedse a hasznos hzshosszon viszonylag folyamatos s csak a hzshosszunkon tl ugrik meg hirtelen. Nincs kellemetlenebb, mint falig hzni egy jat, amikor rezzk, hogy j volna mg egy col.
A merevszarv jak felajzsa
Els pont – alapok
(Aki alapbl tudja, hogyan kell, az ugorjon a msodik pontra)
Jobbkezesek: ragadja meg mindenki az j egyik szarvnak tvt a jobb kezvel s tartsa maga eltt gy, hogy a szarv hegye nagyjbl kifel (jobb fel) mutasson. Msik kezvel, mely a bal (nem rt elre tisztzni), ragadja meg a hr egyik flt, mg a msik fl az j als szarvba legyen biztonsgosan beakasztva. A hrfl s a szarv legyen nagyjbl egy magassgban elttnk, kz enyhn behajltva, mellmagassgban. Ekkor az j s a hr nagyjbl “V” alakot formz elttnk. Eddig j.
Most lpjnk jobb lbbal t a “V”-n. Innentl mr adja magt a helyzet. Az als szarvat illesszk a bal lbszrunkhoz, melyre a szarv szpen rhajlik. Az j psge rdekben nagyon gyeljnk, hogy se most, se ksbb ne nyomdhasson a szarv vge a fldhz. A markolatot tmasszuk meg a combunk vagy feneknk mgtt, ne felejtsk el feszesen tartani a hrt, s hatrozottan, st btran, fesztsk elre a fels szarvat. Kzeltsk a hrflt s a hrakasztt, majd akasszuk be. Legynk hatrozottak s ne fljnk elre feszteni a kart, mivel az jat fesztskor is ebbe az irnyba hzzuk, csak sokkal jobban.
Mieltt megnyugodva elengednnk magunkat, ellenrizzk, hogy az als szarvon is beakadva maradt a hrfl, klnben az jjal egytt csnyn jrhatunk. Ha minden rendben, akkor lpjnk ki az jbl, ellenrizzk a hrfleket s hzzuk meg egyszer-ktszer a hrt.
Balkezesek: fentiek csak fordtva.
Msodik pont – nem mellkes mellkesek
1. A felajzsnl gyelni kell a szimmetrira. Fontos, hogy az jat a markolatnl tmasszuk al s a kt kart egyformn terheljk. Gyakori hiba, hogy a markolat alatt tmasztjk al az jakat. Ez azrt hibs, mert a legtbben hajlamosak az jat felajzskor mindig ugyangy megragadni, azaz lesz az jnak egy lland fels s egy lland als vge. vek sorn t gy felajzott j egyoldalan terheldik s vgs soron eldeformldik. Rosszabb esetben (pl. Szimeiszter tatr) meg is roppanthatjuk a csoda rzkenyre faragott jszgot s az aznapi edzsnk, tanulsggal egytt nett 30 rug volt…
2. Felajzst kveten nem illik nyakl nlkl ldzni kezdeni. Elszr is ellenrizzk, hogy a hr szpen s kzppontosan fekszik-e fel a szarvakon. Nem csszott-e az egyik oldal fel vagy nem akadt-e ki a nyeregbl. A Grzer fle Felntt szktnl vagy a magyar alap C esetn pl. fontos, hogy kzpre belltsuk a hrflet a szarv hts oldaln. Ezt elmulasztva, az aznapi edzs minden lvsnl flre fogja hzni a szarvat. Az ilyen ignybevtelre pedig az jak nem szmtanak.
3. Egyes jak, de fleg az ersen C alakak, mint amilyen a TRH trk, imdnak jojzni, azaz a markolatot szilrdan tartva, knny a hrt vertiklisan fel-le rngatni, mikzben a szarvak okosan blogatnak egymsnak. Az ilyen jakat, szablyos felajzst kveten emeljk szemnk el s oldalrl vizsgljuk meg a kt kar vnek szimmetrijt. Knnyed, de hatrozott mozdulatokkal korrigljuk a csl helyzetet, majd egyszer-ktszer megfesztve az jat, ellenrizzk jra. Ha ekkor szimmetrikusak az vek, akkor mris hasznlhatjuk az jat.
A j vessz kivlasztshoz...
Mi kell a j lvshez? Sok-sok gyakorls….s j, sszhangban lv felszerels! A vesszid soha ne legyenek szedett-vedett darabok! Egy elmletben rgztett jbl kilve csak az azonos paramter vesszk szllnak majd ugyanabba a pontba (ha szerencsd van). A lvs gyakorlsa fleg az azonos mozdulatsor reflex szint beidegzst jelenti. A j jsz termszetesen sztnbl kompenzl, de ez a kpessg lassan jn ssze. Kezdetben s azutn mindig sokat segt rajtad, ha a vesszid nem neheztik meg a lvst s a j eredmny elrst.
A vessz s az j harmnija
Rgta ismert alapttel, hogy minden jhoz s feladathoz ms vessz az idelis. Ehhez kpest a hagyomnyrz jszok tmege a mai napig elhanyagolja ezt az gyet.
A vesszvlaszts persze nem egyszer s ritkn akad md arra, hogy valban sok tpussal kiprblhassuk az junkat. Az j fontereje nmagban a vesszvlasztshoz sem ad sok segtsget, sokkal tbbet szmt a gyorstsa s a hzshossza. A fonter egyltaln nem azt mutatja, hogy az j mekkora energit kpes tadni a vessznek, hanem legelssorban azt, hogy milyen baromi nehz kihzni a jszgot 28 colra….Ennek fnyben a fonter/vesszmerevsg tblzatok csak irnyadk, de nem az abszolt igazsgot tkrzik.
Hosszra nyilvn legalbb akkora vesszt kell beszerezni, amelyik kpje (a hegy szoknyja) az j maximlis hzshosszn ppen rinti a markolat elejt. Ennl rvidebb vessz veszlyes, mert vletlenl berntva a markolat mg s ott elengedve szt fog hasadni s les szilnkok formjban sztkartcsolja a karunkat, szemnket illetve krlttnk ll, bmul klubtrsainkat.
Ennl hosszabb vessz tbbnyire rtelmetlen. A vessz hossza s merevsge azonos tmr mellett ersen roml arnyban van.
A j vessz teht merev, mert gy az energia elssorban az egyenes vonal mozgsra fordtdik s nem a rugzsra, legyezsre s ms furfangos mrepl elemekre.
A j vessz knny. Ez gy nmagban nem ll meg, mert a knny vessz csak annyira lehet knny, amit az jhoz szksges merevsg megenged. A favessz tmegt rendszerint az tmr cskkentsvel lehet lefaragni. Az viszont a merevsg rovsra megy. jabban sokan tervezik az reges vagy tltelkes favessz megptst, mely egyszerre mereve s habknny. Epedve vrjuk a vgkifejletet…
Ma mr van olyan kszt, akinl grammra egyforma tmeg favesszket rendelhetsz. Ez nem kis feladat a ksztnek, viszont hatalmas elny lehet a versenyzknek.
A j vessz sima s egyenes. Br ez egyrtelm, azrt nem rt meggyzdni rla, amikor vsrolunk. Grbe vessz grbe utakon jr. A szlks, drzsi vessz pedig fjdalmas s cska lgellenllsi tnyezkkel br. vatos hrek szerint, vrhat olyan vesszk megjelense, ahol a toll gerince a vessztestbe simul. H! Nem kell majd bandzs sem! Azok lesznek m a sima vesszk!
A vessz slypontja. Ebben nehz lesz dlre jutni, br a replsnl a kzp a legszerencssebb, gy sem orron sem tollon nem jr a vessz. Elvileg. Csakhogy a replsi tulajdonsgot befolysoljk a tollak is.
A tollak felhelyezse. A toll a vesszn csakis repl madarak egyoldali eveztollbl legyen. Cskevnyes piaci knlatban a pulyka az egyetlen racionlisan fellelhet toll. Az viszont a szivrvny minden sznben. A tollaknak van termszetes grblete, dlse, ezek a vesszn mindig egy irnyba nzzenek. A vesszt htulrl megszemllve ez rgtn ltszik, akr a szlkerken. Rpls kzben a vessz gy menetet vg a levegben, mely a huzagolshoz hasonlan segti az egyenes rplst. Ignytelen ksztnl elfordul ssze-vissza, szembefordulva felragasztott toll. Az ilyen kerlend!
A tollak rendszerint 120 fokban osztottak, teht hrom van egy vesszn. Ebbl egy merlegesen ll a nock hastkra, ez a vezrtoll. Szerencss, ha ez ms szn, mintj mint a tbbi, mert megknnyti a vessz helyes felrakst a hrra. Lovasjszoknl ez mindegy, mert nem a vesszt kell bmulni a tltsnl, azok mr elre beforgatva vrjk a sorsukat. Klnleges megoldsok lteznek. Van ngytoll vessz, 120, 60,120, 60 fokban felragasztva, ha jl tudom, melynek elnye, hogy mindegy hogyan kerl a hrra, nincs vezrtoll. Az ra egy tollal eleve drgbb, a hibalehetsg a rossz replsre negyedvel tbb, taln a lovasjszok megszeretik, taln….
A toll formja. Az szinte vlasz: “tk mindegy”. Legalbbis a tradicionlis jak esetben. A mrete inkbb befolysolja a replsi tulajdonsgokat. A nagyobb fellet, vagyis nagyobb mret toll lasst, viszont jobban irnyban tartja a vesszt. Rvid tv, gyors lvsnl jobb a kicsi toll. Lovasjszoknak kifejezetten a keskeny, kicsi tollazs az idelis, knnyebb sszefogni. k figyeljenek arra, hogy a tollazs ne kerljn nagyon htra a nock fel, mert gy nehezebb a tlts.
Klnleges tollazsok, klnleges feladathoz a flu-flu tollak. Ezek a borzas vesszk lgi clok, azaz korongok s repl vad (mely termszetesen nem leglis, ejnye!) lekzdsre valk. Elvk, hogy a vessz felfel lve, melllvs esetn sem megy a vilg vgig, hanem 20-30 mteren bell lefkezi a kinyl toll s leesik (ltalban a szomszdba).
A nock. Ktfle lehetsg van: a test anyagbl kifaragott nock, vagy szerelt nock. Az utbbi anyaga tetszleges, de ltalban manyag. A szerelt nock elnye, hogy a vessz fenkbe lvse esetn cserlhet. A faragott nocknak nincs klns elnye, taln szebb, hagyomnyosabb, de a szerelt szaru nock mg szebb, csak legyen aki megfizeti…A nock a lovasjszok gyorstltsnek egyik cudar ellensge.
Aki lovasjsz, az gyeljen arra, hogy a nock a hrra nagyon knnyen felpattinthat legyen. J mdszerek: a faragott nock talaktsa k alak bemlyedsre, a szerelt nock pofinak fogval val gytrse, amg kecsesen kifel nem hajlanak, mint a kacsa tolla. Kifejezetten lovasjsz nock egyenlre nincs…
A bandzs. Clja a toll s a keznk lettartamnak nvelse. Enlkl a toll hamar levlna a vessztestrl s a tollgerinc hasogatn baba brnket. Legyen ignyes, lehetleg lakkozssal vagy ragasztval erstett, ers bandzscrnval megoldva. Celluxos, szigszalagos vesszk koronglvsre valk, ahol gyis hamar eltrnek…
A vessz felletkezelse. A lakkozs elfordul, de leggyakoribb a natr plca. Minden lakkozs tbbletslyt jelent. A sznes vessz elnye, hogy hamarabb meglesz a gazban, mint a fldszn trsa. De ezt ne higgytek el…a vesszk kztudottan gy frjk be magukat a fbe, hogy a sznes rszk sosem ltszik ki…
A hegy. A hegy adja a vessz egyenslyt, nem kevsb ettl ll bele a cltblba. Az alakja majdnem mindegy. A csepp forma szp, de nehezebben jn ki a clbl, st esetenknt benne is marad. Ennek megelzsre minden hegy legyen jl felragasztva! A gyrtknl a pillanatragaszt az elterjedt. A fatest sszeszradsa esetn (mely egyben a ritka hasznlatra is utal!) a hegy egy id utn knnyen levlik s odalesz. Aki nem bzik a gyrtjban, az otthon, gzlng fltt vatosan melegtve le tudja hzni a hegyet s vissza tudja ragasztani valami brutlis ragasztval, pl. UV Rapiddal. A hegy mrete passzoljon a testhez, a kp semmikpp se legyen szlesebb, mint az tmr, mert a vesszfogban megint csak bennmaradhat.
A hegy hzi felrakshoz, a kzpontosts miatt elengedhetetlen a hegyfarag hasznlata. A hegyek anyaga lehet rz, alumnium, acl. Kovcsolt hegyek hozzfrhetk, de az ruk s slyuk miatt nem clszer a hasznlatuk, legfeljebb bemutatn vagy dsznek.
A kp bels palstja tbbnyire kp alak, de ltezik olyan hegy, amelyik hengeres s menetes szoknyj. Az utbbiak elnye, hogy knnyebb kzpontosan feltenni a vesszkre s akr a hegyfarag is szksgtelen.
sszefoglal
A vesszt teht szmos tulajdonsga alapjn mindig az adott jhoz vlasszuk ki! Ne sajnljuk kiprblni, melyikkel a legjobb a lvs szmunkra. Jl megvlasztott vesszkszlettel a legtbb tvolsgrl egy pontba tudunk lni. A vessz esse 25-30 mteren is elfogadhat vagy egyenesen minimlis. A j vessz teht knny s merev, junkhoz s hzshosszunkhoz illik. Az ltalam forgalmazott jakhoz megprblom a megfelel vesszt is megajnlani, de a szubjektv rzet mindenkinl kihozhat mst is.
Ksrletezznk a klnleges vesszkkel, ma mr hozzfrhet ragasztott s kpos vessz is, mindkettrl j hrek rkeznek.
Egyszerre legalbb 10 egyforma vessznk legyen. Gyakorlsnl kerljk azt, hogy mind a tzzel ugyanarra a clra lvnk. Versenyen legtbbszr 1-3 lvsnk van, ennl tbbet egy pontba lni nem rdemes, mert nem fejleszti a clzst, viszont j esllyel elljk a sajt vesszink egyikt.
Nem javaslom, hogy ms, olcsbb vesszkkel gyakoroljunk, mint amivel versenyen lnnk. Ms tpus vesszvel mskpp fog lni az junk.
Az olcs vesszk jogosultsga a koronglvsben van. Egy jl eltallt korong mindig pont gy esik le, hogy derkba tri a vesszt.
Aki ritkn akar vesszt venni, az beszerez vagy csinl egy j vesszfogt. A vesszk rosszul trik a fba, kbe s fmbe csapdst.
Az jak karbantartsa
A hrom ksztsi md, mgyanta, laminlt s szaru-n kompozit, mind mst kvn a gazdjtl.
A mgyanta jakkal a legegyszerbb a helyzet. Ezekkel gyakorlatilag semmi dolgunk nincsen. Karjuk tbbnyire brrel bortott, ezt a brt polgathatjuk a megfelel szerrel. Arra vigyzzunk, hogy csak olyannal, ami a mgyantt nem krosthatja. A markolat s a szarv farszeit is rdemes nha beviaszolni fapol, btorpol szerrel, fleg, ha sokat ri nedvessg az jat.
Minden jat vjunk a tlzott htl. Nyron kocsi ablakban felejtett, fekete vszonba csomagolt jat elbb tegyk hvs helyre, hagyjuk lehlni s csak utna ajzuk fel. Ezt s a maximlis hzshosszat betartva ezek az jak sokig tartanak, gyakorlatilag a manyag elregedsvel r vget fldi plyafutsuk.
A laminlt jak ignyesebbek. Ezek fa magja szerves anyag s mint olyan radsul elg j nedvszv. Amelyik jon sok farszt ltunk kikandiklni, a karok szeglyt, a szarvakat s a markolatot nedves idben val hasznlat eltt clszer valamilyen vztaszt anyaggal lekezelni.
Ez lehet szilikon spr, viasz, szalonnabr, brmi, amitl nem lesz tlsgosan csszs a markolat. A felnedvesed farteg elbb-utbb el fogja engedni a ragasztst s vetemedhet is! Itt is vigyzzunk, hogy a szer ne oldja a mgyantt.
A csnyn sszekarcolt fa- s csontfelletek a markolaton jra-polrozhatk. Ehhez hasznljunk nagyon finom (1000-es) polrpaprt vagy horzsak-lisztet, durva srlseknl kezdjk ersebb (pl. 400-as) csiszolpaprral s fokozatosan haladjunk a finom fel. Figyelem: ft csak szlirnyban szabad csiszolni! Aki ilyet mg nem csinlt, elszr prblja ki magt mson: antik szekrnyen, szomszd autjn s csak utna vesse magt az jra.
sszekarcolt lakkozott fellet ugyangy javthat, a megcsiszolt felletre hg s kevs lakkot hasznljunk, vrjuk meg a szradst, csiszoljuk jra. Tbb rteg lakk, mindig alcsiszolva az eredetivel megegyez felletet ad. Kezdk elszr ezt is az asztallapon ksrletezzk ki!
Az elkoszoldott, sszekarcoldott br is tisztra s simra csiszolhat, ha mr minden ms tisztsi mdszernek ellenllt. Itt azonban nagyon finoman s vatosan kell csiszolni, mert a br valamivel hamarabb elfogy, mint a fa. Legjobb, ha csak a kosz jn le s az al nem megynk. A brbe ivdott kosz (vr, humusz, izzadtsg) nem fog gy kijnni.
A szaru jak a leghlsabbak, legszerethetbbek. Ezek idjrs rzkenyek, nedves idtl vjuk ket, ess, szi versenyre ne vigyk el (a hadjratok ideje amgy is a tavasz s a nyr). Akinek ilyen ja van, az vigyzni is fog r, ha msrt nem, ht az ra miatt...
A hrt mhviasszal clszer tdrzslni. Ez megvja a hrt a kiszszsdstl. A mveletet gy rdemes vgezni, hogy elszr tkenjk a hrt a viasszal, majd egy darab brrel vagy vastag ronggyal j szorosra fogva tdrzsljk a hrt, hogy a viasz megolvadva, egyenletesen bejusson a szlak kz.
Az igazn gyors jak hrflt be lehet tekerni teflonszalaggal a kisebb ellenlls elrshez. Ugyangy lehet tefloncsikot ragasztani a vessz kifutsnak helyre. Ez a markolat fellett is vja a kikops ellen.
A favesszk, fleg a natr vesszk fellett rdemes nha letiszttani s lenolajos ruhval tdrzslni.
Aki mindezt vgigcsinlja, az igazn szereti s megbecsli az jt, aki nem, az meg pont olyan trehny, mint jmagam...
|